18 marca 2013

Spindlerova bouda - Historia Karkonoskich Schronisk - Kolejna odsłona.

Tak jak w temacie... Czekając na nowe pocztówki, dziś za wiki historia Splinderbaude czyli Spindlerovej boudy... I oczywiście nasze pocztóweczki dla ilustracji.
"Pierwszy budynek postawił prawdopodobnie niejaki Ignác Hallman w 1784. Obecna nazwa pochodzi od Františka Špindlera, sołtysa z Bedřichova, który przebudował schronisko w 1824 - miało wówczas kształt zbliżony do obecnego (używano też alternatywnej nazwy - Rychrářova bouda). W XIX wieku obiekt dwukrotnie płonął - w 1826 oraz w 1885, dwukrotnie go jednak odbudowywano.

 
W 1914 (według innych informacji dopiero w 1924) doprowadzono pod schronisko 8-kilometrową drogę ze Szpindlerowego Młyna. Obecnie pod budynek kursuje autobus z tej miejscowości; dojazd samochodem jest ograniczony.

W 1997 schronisko kupił Tomáš Tyle i urządził w nim dwugwiazdkowy hotel, który jednak spłonął po raz kolejny w 2005. Szybko go odbudowano i już w grudniu tego samego roku rozpoczął ponownie działalność jako hotel, tym razem o standardzie trzy i pół gwiazdki."Link do strony hotelu: http://www.spindlerovabouda.cz/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz