21 lutego 2012

Nowy dział: Twórcy i Wydawnictwa

Od dziś nowy dzialik. "Twórcy i Wydawnictwa".  Nazwa niezbyt może chwytliwa no ale co zrobić. Ciężko mi było znaleźć słowo co do Twórcy pocztówek, bo czasem jest to artysta, czasem rzemieślnik, czasem malarz, czasem fotograf... Niech zostanie, jak macie jakieś propozycje to... chętnie rozważę...
Co do wydawnictw nie ma wątpliwości. Spróbuje znaleźć i zaprezentować Wam informacje na temat  wydawców karkonoskich pocztówek ( w tym drukarni ). Szczególnie interesujące mogą okazać się te na temat przedwojennych pocztówek.

Na dziś artysta... Bez wątpienia artysta... Friedrich Iwan...


Posiadam jedną ( tak mi się zdaje ) pocztówkę, na której widnieje jego dzieło, oto ona:

Fabrige Radierunge​n aus dem Riesengebi​rge von Friedrich Iwan - Reprodukcj​a akwaforty - Widok z Karkonoszy autorstwa Freidricha Iwana; Stan: idealny; data: n/n

Magiczne... nie sądzicie...?

A teraz biografia artysty (za Słownik Biograficzny Ziemi Jeleniogórskiej):
"Friedrich Iwan urodził się 8 sierpnia 1889 r. w Kamiennej Górze. Jego ojciec pracował w zakładach tekstylnych Methner und Frahne, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej (od kasjera do dyrektora).
W latach 1903-1908 Friedrich studiował w klasie malarstwa Carla E. Morgensterna we wrocławskiej Szkole Sztuk Pięknych (zaczął więc kształcenie plastyczne w wieku 14 lat!). Kontynuował naukę w latach 1910-1914 na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie - Charlottenburgu; poznał tam techniki graficzne u Hansa Meyera, współpracował z drukarzem poczdamskim W. Braunem. Stworzył udoskonalaną cały czas własną metodę tworzenia kolorowych akwafort odbijanych z jednej płyty. Zmobilizowany w 1914 r., cztery lata walczył na frontach I Wojny Światowej. Ranny wrócił do Berlina. W 1921 r., po ślubie, przeniósł się do Karpacza, gdzie mieszkał na Wilczej Porębie a w 1924 r. kupił dom w Jeleniej Górze, gdzie mieszkał do wysiedlenia w 1946 r.
Tworzył pejzaże, głównie z Karkonoszy. Jego barwne akwaforty znajdowały nabywców w całych Niemczech. Stanowiły również wzorce dla pocztówek, które często wydawane były w seriach (jak np. Kolorowe akwaforty z Karkonoszy - Farbige Radierungen aus dem Riesengebirge von Friedrich Iwan wyd. przez Maxa Leipelta w Cieplicach). Iwan był również twórcą licznych druków okolicznościowych i pamiątkowych.
Często podkreśla się, że Iwan był rasowym plenerystą. Jego szkice - rysunki i akwarele powstawały zawsze w terenie. Stanowiły wzorzec dla powstających w pracowni płyt akwafortowych i rzadszych obrazów. Był zapalonym narciarzem, zimowe miesiące spędzał na wędrówkach z plecakiem, w którym miał zawsze ekwipunek malarski. Znany był szczególnie z zimowych pejzaży. Pozostawił po sobie liczne grafiki, i słabsze artystycznie obrazy olejne i akwarele (z często powtarzanymi motywami).
Członek Stowarzyszenia Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie. W 1940 r. zorganizowano w Jeleniej Górze jubileuszową wystawę jego dzieł.
Ożenił się w Berlinie w 1920 r., miał jednego syna Klausa.
Mieszkał w latach 1924-1947 w Jeleniej Górze na ul. Żeromskiego 3 (Goethestrasse 3). Po wojnie znalazł się pierwotnie w Schlitz (Hesja), potem w Gunzenau (Hesja), wreszcie od 1954 r. zamieszkał w Wangen (Allgäu, Bawaria).
Zmarł 8 stycznia 1967 r. w Wangen.
Prace w zbiorach między innymi: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Riesengebirgs-Museum Marktoberdorf/Allgäu Niemcy, Haus Schlesien Königswinter

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz