15 września 2015

Historia schronisk - Szwajcarka

Ostatnio prezentowana pocztówka, na której widnieje Schronisko "Szwajcarka" wzbudziła moje wątpliwości co do umiejscowienia samego schroniska. Karkonosze to czy nie... Na pocztówce widnieje napis "Riesengebirge" więc zgodnie z naszą tradycją wypada zaprezentować historię tego urokliwego miejsca, skoro już do karkonoskich schronisk je przyporządkowano.

Początki "Szwajcarki" możemy datować na 1823 rok, kiedy to brat króla Prus zadecydował o budowie myśliwskiego domku na zboczu Krzyżnej Góry. Domek ten wzorowano na budynkach szwajcarskich, a dokładnie na budynkach z Wyżyny Berneńskiej skąd pochodziła małżonka księcia. Budynek w całości wykonano z drewna. Obiekt bardzo szybko zdobył popularność i na jego parterze urządzono w krótkim czasie gospodę.

"Szwajcarka" na pocztówce z naszej kolekcji

Sam obiekt zaczął pełnić funkcję górskiego schroniska dopiero po I Wojnie Światowej. Po II Wojnie Światowej obiekt został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Dopiero 1950 budynek przejęło PTTK a jego pierwszym gospodarzem i dyrektorem został Tadeusz Stec.

"Szwajcarka" - stan obecny

Mało burzliwa historia obiektu sprawiła, iż budynek właściwie w niezmienionym stanie stoi od początku jego istnienia aż do dziś... Nie znaczy to iż w samym budynku zawsze trwała sielanka, ale niektóre wydarzenia, które miały tam miejsce nadają się bardziej dla CSI niż dla turystów, czy spokojnych kolekcjonerów...

1 komentarz: