16 sierpnia 2015

Z wizytą .... Patoka cmentarz ewangelicki

Wiele pewnie jest takich miejsc. No ale to jest dość ciekawe chodzi mianowicie o stary cmentarz ewangelicki we wsi Patoka w gminie Gromadka. Obecnie pieczę nad terenem objęło stowarzyszenie mieszkańców wsi. Teren faktycznie wysprzątano- wycięto drzewka, paproci, zebrano śmieci. Brak jest niestety kogoś mocno zorientowanego i chcącego. Moja pierwsza wizyta dołożyła bardzo dużo do wiedzy o tym miejscu. Udało mi się odtworzyć cały układ topograficzny miejsca w 10 minut Niewielki cmentarz a wszystkie kwatery i alejki ponumerowane. Myślę, że przy odrobinie chęci można odnaleźć żyjących potomków osób tam pogrzebanych i zaprosić ich z Niemiec.


Na terenie cmentarza znajduje się też rozczłonkowany pomnik bohaterów I Wojny Światowej. Pierwsze miejsce, w którym stał pomnik to obecnie prywatna posesja, dobrze że pomnika zupełnie nie zniszczono.


a tak pomnik wyglądał w oryginale:


Uważam, że przy odrobinie samozaparcia i pod kierunkiem średnio zorientowanej osoby miejsce można zrekonstruować prawie w 100 %. Ponumerowane kwatery, wiele pomników ledwo uszkodzonych... Tu potrzeba jedynie trochę pracy... Fundacja ma podobno KRS i w ogóle postaram się niedługo o więcej danych.
Teraz fotorelacja.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz