9 października 2012

Historia karkonoskich schronisk... Schronisko nad Łomniczką (niem. Melzergrundbaude).

Co jakiś czas odkurzam ten "dział". Dziś czas na bardzo ciekawy, często pomijany obiekt karkonoskiej struktury turystycznej, a mianowicie "Schronisko nad Łomniczką"(niem. Melzergrundbaude).

Ten malowniczy obiekt połozony jest na wysokości 1002 m. n.p.m. w dolnej części Kotła Łomniczki, nad strumykiem Łomniczka. Obok schroniska przebiega główny szlak turystyczny na Śnieżkę oraz szlak do symbolicznego Cmentarza Ofiar Gór


Melzergrun​dbaude - Schronisko w Kotle Łominczki - Stan idealny; 1929

Pierwszą zabudowę wzniesiono w tym miejscu na początku XIX w. w postaci szałasu myśliwskiego. W 1890 szałas został przebudowany przez Michaela Melza z Mysłakowic na gospodę w tym czasie powstała też ścieżka do Równi pod Śnieżką.

Pierwsze, "pełnoprawne" schronisko (zwane początkowo domem "popasowym" - "Einkehrhaus")  w Kotle Łomniczki wzniesiono w 1901 r., jednak 31 marca 1902 r. całkowicie zniszczyła je lawina gruzowa. Obecne schronisko zbudowano poniżej starego i mieści się w drewnianym budynku wybudowanym na początku XX wieku, otwartym 1 czerwca 1905 r, przez pana Augusta Vogta

Po wojnie obiekt ponownie zaczął pełnić funkcję schroniska w roku 1947

Obecnie schronisko jest pozbawione miejsc noclegowych, brak w nim stałego prądu (całkowite zaopatrzenie w energię elektryczną zapewnia turbina). Działa tu za to bufet z bardzo dobrym i tanim jedzeniem.

Schronisko jest czynne przez cały rok, jednakże okresowo (zimą) szlak do Równi pod Śnieżką jest zamykany ze względu na zagrożenie lawinowe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz