19 czerwca 2011

Z wizytą w... Modła... Patoka

Brama górna terenów pałacowych.

Kolejny dział naszego bloga... nieco turystyczny, krajoznawczy kilka słów o miejscach, w których mieliśmy okazję przebywać...

Gmina Gromadka wita.
Ostatnio było o legnickich parku i palmiarni, dziś o wsi Modła w gminie Gromadka w województwie Dolnośląskim.
 

 
Niewielka, spokojna,  urokliwa wieś ma zaskakująco bogatą i długą historię. Jej pozostałościami we wsi są; młyn wodny z początków XX wieku, ruiny pałacu (właściwie została tylko brama wjazdowa) i krypta (mauzoleum) panującego na wspomnianym pałacu rodu Rittberg. Krypta znajduje się na malutkim, urokliwym cmentarzu przykościelnym (XIX w).Kościół p.w. Matki Boskiej Różńcowej
We wsi znajduje się także dość pokaźny staw PZW na jego brzegu znajdziemy wspomniany wyżej młyn wodny (obecnie własność prywatna).
Wieżyczka bramy.
Wieżyczka bramy.
Historia wsi opisana jest na ciekawie opracowanych tablicach będących dziełem pracowników i uczniów Gminnej Szkoły Podstawowej w Modle.Przez wieś wyznaczono szlak dydaktyczny (okolice kościoła i ruin pałacu), na którym możemy podziwiać wiele pomników przyrody.


Część bramy cmentarza.
Jeśli chodzi o pomniki przyrody to znajdziemy ich bardzo dużo w samej Modłej jak i w pobliskiej, maleńkiej i pięknej wsi Patoka (szczególnie mi bliskiej). Okolice otoczone są pięknymi lasami chronionymi w ramach programu Natura 2000.
Zainterysowanych zapraszam do lektury publikacji M. Olczak i Z. Abramowicz pt. Gromadka. Przewodnik historyczny. Wydany przez Oppidum w Warszawie w 2003 roku.

Mauzoleum Rodu Rittberg.

 
Tablice edukacyjne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz