Na dziś (znów za wikipedią) mam dla was trochę historycznych faktów o Schronisku na Hali Szrenickiej zilustrowanych naszymi dwoma pocztówkami.
Historia Karkonoskich Schronisk: Schronisko PTTK "Na Hali Szrenickiej"
Obiekt był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. W 1846 roku obok budy postawiono drewniany dom letni dla turystów, w 1895 przebudowano cały obiekt, wzorując się na schronisku Petrova bouda. Był to duży budynek o surowej bryle, przykryty dwuspadowym dachem o niewielkim pochyleniu; znajdowały się w nim 22 pokoje i jadalnia na 80-100 osób.
W 1909 roku dobudowano do niego dwupiętrowy murowany budynek z werandą według projektu braci Albert z Jeleniej Góry (projektantów kilku innych karkonoskich schronisk) – połączyli oni w jedno obiekt z XVIII wieku i ten z 1895.
W 1939 roku dobudowano skrzydło, które połączono napowietrzną galeria z istniejącym budynkiem. Schronisko przed II wojną światową miało standard luksusowego hotelu górskiego.
Po wojnie hotel miał 130 łóżek, w 1949 przeszedł remont i stał się jednym z głównym obiektów bazy turystycznej w rejonie Szklarskiej Poręby. Od 1950 r. pozostaje w PTTK jako "Schronisko na Hali Szrenickiej" (krótko były w użyciu także inne nazwy: "Pod Kopą Wodną", "Pod Szrenicą"). W sierpniu 1975 roku w wyniku pożaru spłonęły górne kondygnacje wraz z dachem. Obiekt wyremontowano już w 1976, ale ze zmianami. Obniżono główny budynek i nałożono spadzisty dach.
Za: http://www.wikipedia.pl/
Teraz na luksusy w schroniskach raczej nie należy liczyć, ale robi się normalniej
OdpowiedzUsuńZet
Wesołych świąt
OdpowiedzUsuńZ.