13 lutego 2014

Historia Karkonoskich Schronisk - Schronisko na Przełęczy Okraj.

Na dziś historia niewielkiego schroniska na malowniczej przełęczy plus pocztóweczka z naszej kolekcji.

Pierwsze budy pojawiły się w 1690 - wznieśli je zesłani na Przełęczy Okraj oficerowie habsburscy, trudniący się wyrębem lasu i hodowlą bydła. W II połowie XVIII wieku znajdowało się tutaj przejście graniczne pomiędzy Prusami a państwem Habsburgów i jedna z bud służyła jako pomieszczenie dla celników.
Z czasem przy granicy wybudowano kilka obiektów, które pełniły rolę schronisk i hotelów: Tippeltbaude (dzisiejszy Hotel Družba), HübnerbaudeAdolfbaude,Goderbaude (obecnie schronisko Pomezní bouda) oraz Schlesische Grenzbaude, jako jedyne stojące po śląskiej stronie i one dało początek współczesnemu schronisku.
Pierwsze prawdziwe schronisko na Przełęczy Okraj powstało w początkach XIX wieku. Było to małe drewniane schronisko czeskie założone przez Karola Nalega - pruskiego kombatanta wojny napoleońskiej, który rozpropagował potem popularne w całych Karkonoszach zjazdy rogatymi saniami. Pierwsza trasa miała 7 kilometrów długości i prowadziła z przełęczy aż do Kowar.
W 1922 wybudowano po śląskiej (niemieckiej) stronie obiekt murowany, który przyjął wspomnianą nazwę Schlesische Grenzbaude. Mieścił on także schronisko młodzieżowe Storchennest ("Bocianie gniazdo"). Był to budynek parterowy na wysokiej podmurówce ze stromym, dwuspadowym dachem. Przylegało do niego północne skrzydło z jadalnią i pokojami dla turystów. Całość utrzymana była w regionalnym stylu sudeckim; w środku mieścił się także urząd pocztowy. Obiekt zniknął z krajobrazu przełęczy po II wojnie światowej, gdy w 1964 budowano przejście graniczne. Naprzeciw wznosił się drugi budynek, także już nieistniejący, którego przeznaczenie nie jest do końca znane (być może był to budynek urzędu celnego).

Schronisko na Przełęczy Okraj - Stan: bardzo dobry (lekkie otarcia na rogach; data: 1980; w obiegu


Po 1945 w budynku dawnej gospody otwarto schronisko "Na rubieży", nazwane później "Muflonik". W 1975 w miejscu, gdzie dawniej stało schronisko murowane powstała bacówka PTTK z 28 miejscami noclegowymi. Obecnie dawna gospoda ("Muflonik") oraz bacówka tworzą schronisko "Na Przełęczy Okraj".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz