11 lutego 2013

Historia karkonoskich schronisk - Schronisko Kamieńczyk.
Obecnie schronisko "Kamieńczyk" to prywatne, stosunkowo niedawno wybudowane schronisko turystyczne położone w Karkonoszach, obok wodospadu Kamieńczyka.
Miejsce to jednak od dawna było popularne wśród turystów.


W latach 1848-1849 wybudowano tutaj drogę z Piechowic przełomem rzeki Kamiennej do huty "Józefina" na Halę Szrenicką, a pod koniec XIX wieku w związku ze stale rosnącą liczbą turystów wybudowano dojście ze Szklarskiej Poręby.

Już wtedy przy wodospadzie znajdowało się niewielkie schronisko, nazywane Zackelfallbaude (Zackelfall to niemiecka nazwa wodospadu). Rozbudowano je znacznie w latach 20. XX wieku - kierował nim wówczas Franz Adolph, człowiek zasłużony dla rozwoju sportów zimowych w Karkonoszach. To z jego inicjatywy w pobliżu powstał tor bobslejowy z wyciągiem, który mógł ciągnąć sanki wraz z pasażerem oraz skocznia narciarska. Schronisko posiadało 20 pokoi z 35 łóżkami i uchodziło za dość komfortowe.


Po II wojnie światowej budynek przekazano Wojskom Ochrony Pogranicza i przez jakiś czas służył jako strażnica. Następnie otwarto w nim ośrodek wypoczynkowy "Kamieńczyk" Prokuratury Wojewódzkiej we Wrocławiu. Jego funkcjonowanie przerwał pożar, który wybuchł podczas remontu w 1984 r.

Całkowicie zrujnowany obiekt rok później przejęło małżeństwo Sieleckich, którzy postanowili ponownie zagospodarować go dla turystów. Początkowo funkcjonowała tu tylko niewielka budka, następnie bufet, aż wreszcie w 1995 r. stanęło nowe schronisko. W 1999 r. dobudowano obok szałas turystyczny.

Tekst ilustrują pocztówki z naszej kolekcji.


2 komentarze:

  1. to stare schronisko przypomina troche Andrzejówkę k. Wałbrzycha....
    nowe znam ale to juz nie ten klimat:)

    OdpowiedzUsuń
  2. faktycznie dość podobne...

    OdpowiedzUsuń