24 stycznia 2010

Perturbacje przeprowadzkowe... plany na przyszłość...

Hey!

W związku z naszą przerowadzką powrotną do "starego kraju" na jakiś czas zmuszony jestem zawiesić działalność bloga. Proza życia, brak czasu i wiele, wiele spraw do załatwienia zmuszają mnie do tego. Poza tym muszę sobie zorganizować jakiś dostęp do internetu...
Przerwa nie powinna trwać zbyt długo. Powrócę to pewne.
Po reaktywacji mam ambicję powiększyć bloga o nowe działy, takie jak:

  • prezentacja pieczątek z kart w naszej kolekcji
  • prezentacja dawnych wydawnictw kart pocztowych
  • dział opisujący miejscowości, które zostały zaprezentowane na naszych kartach
Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje, bardzo chętne wysłucham. Na teraz to wszystko. Do zobaczenia oby jak najszybciej.

Aha przypominam o naszej grupie na Facebook. Dołączyć można pod adresem poniżej:

23 stycznia 2010

Historia karkonoskich schronisk - Schronisko na Szrenicy



Dziś mam dla was historię schroniska na Szrenicy. Dla odmiany post nie będzie oparty na materiałach z Wikipedi. Całą wiedzę zaczerpnę z oficjalnej strony (świetnej z resztą) http://www.szrenica.pl/. Tekst ilustrują karty z naszej kolekcji.

1918 - Powstanie schroniska wiąże się z sytuacja polityczną jaka wytworzyła się w Karkonoszach po I wojnie światowej.

Kiedy w roku 1918 Czechosłowacja odzyskała niepodległość, władze czeskie ograniczyły uprawnienia byłych właścicieli i dzirżawców górskich schronisk po swojej stronie. Tak się też stało z właścicielem pobliskiej Voseckiej Budy – Endlerem.

1921 - Z początkiem 1921 roku odmówiono Endlerowi koncesji na dalsze prowadzenie schroniska. Tę decyzję Niemcy po śląskiej stronie gór przyjęli bardzo wrogo, zakładając nawet swemu poszkodowanemu ziomkowi specjalne stowarzyszenie, którego celem była pomoc w zbudowaniu nowego schroniska.

Wstępne działania zakończyły się 10 maja, w tym dniu znaleziono i ustalono miejsce pod budowę nowego schroniska. Wierzchołek Szrenicy zajmował spiętrzenie większych i mniejszych bloków granitowych.

W tych trudnych warunkach trzeba było stworzyć plac budowy, a przede wszystkim doprowadzić drogę transportową z Hali Szrenickiej. W dniu 11 września nastąpił uroczysty akt wmurowania kamienia węgielnego pod nową budowę. 24 października mury i dach były już gotowe i można było święcić tradycyjną “wiechę”.
1922 - 19 grudnia schronisko zostało oddane do dyspozycji turystów. Od tego czasu schronisko na Szrenicy przeżywało ciągłe modernizacje. Między innymi doprowadzono ze Szklarskiej Poręby kabel elektryczny, dzięki któremu przy zasilaniu instalacji oświetleniowej wyeliminowano uciążliwąw eksploatacji pracę agregatów.




1945 - We wrześniu powstało Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które zajmowało się rozwojem turystyki w Karkonoszach. Zabezpieczono wówczas między innymi schronisko na Szrenicy Niestety, w latach 50-tych, kiedy to kierownicy zmieniali się nieustannie, schronisko znacznie podupadło.
1946 - W listopadzie zarządzanie schroniskami górskimi przyjął na siebie Orbis reprezentując skarb Państwa. Jego rola ograniczyła się jednak tylko do sprawowania kontroli finansowej i technicznej.
1948 - Kłopoty z kosztownym transportem opału i doborem odpowiedniego personelu często powodowały wyłączenia z użytku na okres zimowy większości schronisk. Schronisko na Szrenicy było np. nieczynne zimą 1948/1949
1951 - 27 czerwca wszystkie schroniska karkonoskie przekazane zostały w zarząd PTTK.




1967 - Od tego roku schronisko na Szrenicy było nieczynne w oczekiwaniu na remont kapitalny zaplanowany na rok 1969.

1972 - W styczniu w schronisku wybuchł pożar, który strawił ok. 70% powierzchni dachu. Reszta budynku ocalała.

1973 - W maju ponownie podjęto decyzję o remoncie schroniska, który trwał z małymi przerwami do 1991 roku.
1992 - Schronisko na Szrenicy zostało szczęśliwie zakupione i w dniu 19 grudnia – w 70 rocznicę istnienia uroczyście otwarte przez Panią Barbarę Kłopotowską.

Przypominam. Tekst zaczerpnięty z oficjalnej strony Schroniska Szrenica, którą znajdziecie (stronę) pod adresem: http://www.szrenica.pl/

22 stycznia 2010

Ostatnie ( z nowych nabytków ) Pocztówki


Kl. Teich - Mały Staw; Stan: idealny; data: n/n (przepraszam za fotkę niedopatrzenie)

Grosse Schneegrube mit Schneegrubenbaude - Śnieżne Kotły i Schronisko nad Śnieżnymi Kotłami; Stan: bardzo dobry (lekkie otarcia rogów); data: n/n

Przypominam o nowej grupie na Facebook. Dołącz już dziś do Kolekcjonerów z Sudetów!

20 stycznia 2010

Kolejne dwie pocztówki z najnowszych nabytków


Schreiberhau - Widok panoramiczny na Szklarską Porębę; Stan: bardzo dobry (lekkie otarcia brzegów); data: 1920

Reiftragerbaude - Schronisko na Szrenicy; Stan: dobry (ogólna jakość papieru); data: 1962 (! pocztówka wydana w Niemczech)

15 stycznia 2010

Kolejne dwie pocztówki z nowych nabytków

Fabrige Radierungen aus dem Riesengebirge von Friedrich Iwan - Reprodukcja akwaforty - Widok z Karkonoszy autorstwa Freidricha Iwana; Stan: idealny; data: n/n

Widok Zimowy na Karkonosze (Szklarska Poręba); Stan: dobry (zabrudzenia, karta wyblakła); data: 1943

14 stycznia 2010

Nowe pocztóweczki :)

Ostatnio ( w związku z problemami natury zimowej ) w Irlandii poczta nie odwiedzała mnie zbyt często i przedwczoraj dostałem kilka pocztówek na raz. Zaprezentuje wam te nowe zakupy w częściach. Oto 2 pierwsze pocztówki:

Hohenwiese - Senatorium "Wysoka Łąka" w Kowarach; Stan: dobry (otarcia brzegów i rogów); data: 1911


Hain - Przesieka; Stan: dobry (liczne zabrudzenia); data: n/n

12 stycznia 2010

Polecam - Graf von Seidorf - Blog




Dziś polecam wam taki fajny blog: Graf von Seidorf. Jego autor przedstawia nam kilka swoich pasji. Głównie skupia się na fotografii (swoją drogą dawno nie widziałem tak pięknych zdjęć). Inne ciekawe zagadnienia podejmowane na blogu Graf von Seidorf to motoryzacja (także historia) i oczywiście Karkonosze (na fotografii).

POLECAM !!!


PS. Niedługo cała masa nowych pocztówek !

11 stycznia 2010

Postaci z pocztówek - kolejna odsłona

Na dziś dwie pocztówki i dwóch panów podziwiających piękno Karkonoszy. Troszkę słaba jakość no ale panowie widoczni dość wyraźnie.


Pierwsza cała karta:

Mittagstein - Formacja Skalna Słonecznik - Stan bardzo dobry (lekkie otarcia brzegów); data: 1913

I sam turysta:


Druga karta:

Die Mannsteine / Czeskie Kamienie / Mužské kameny - stan: idealny; data: n/n

I sama postać:


Jak zwykle na uwagę zasługują elementy stroju (słabo tu widoczne ale jednak), takie jak: kapelusz i laska.

8 stycznia 2010

Historia Karkonoskich schronisk - Schronisko "Na Śnieżce"

Na dziś mam dla was historię nieistniejącego obecnie schroniska, które swego czasu gościło turystów na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce. Tekst, jak zwykle, za Wikipedią, okraszony pocztówkami z naszych zbiorów.

Die Schneekoppe - Śnieżka; Stan idealny; data: 1902


Śnieżka była celem turystów co najmniej od XV wieku. W 1681 otwarto na niej kaplicę św. Wawrzyńca i od tego okresu gwałtownie wzrosła liczba pielgrzymów oraz innych wędrowców. Schroniska przy Śląskim Trakcie, prowadzącym na Śnieżkę, nie były w stanie udzielić wszystkim noclegów, więc w 1824 zaadaptowano kaplicę na prowizoryczne schronisko, ale była ona za mała i konieczna stała się budowa schroniska turystycznego z prawdziwego zdarzenia.
Pierwszy taki obiekt powstał w 1850 dzięki inicjatywie Friedricha Sommera z Cieplic, ostatniego właściciela kaplicy-schroniska (był również dzierżawcą schroniska Schneegrubenbaude). Koszt sięgnął 2000 talarów. Był to drewniany, parterowy budynek, przykryty dwuspadowym dachem. W 1857 spłonął podczas pożaru, ale już rok później Sommer wybudował nowe schronisko, większe (piętrowe), mieszczące 35 osób. Niestety wkrótce i ono spłonęło w czasie burzy.


Schnekoppe - Śnieżka; Stan dobry (lekkie otarcia brzegówi rogów); data: 1903


Trzecie schronisko stanęło w 1862. Preussische Baude posiadało dużą salę jadalną na parterze i w sumie 26 pokoi z ponad 100 miejscami sypialnymi. Budynek przykryty był stromym dwuspadowym dachem, a niewielkie okna i brak elementów ozdobnych powodowały, że sprawiał wrażenie bardzo surowego, podobnie jak klimat panujący na Śnieżce.
W 1868 wyrosła mu konkurencja - tuż obok powstało austriackie schronisko pod nazwą Böhmische Baude. Konkurencję wygrywa Friedrich Sommer i staje się gospodarzem obydwu schronisk. W sumie oba obiekty posiadały 150 miejsc noclegowych.
Od lat 70. XIX wieku kolejnym właścicielem był Friedrich Pohl, a później jego syn Emil. Podczas gospodarzenia tego ostatniego schronisko na Śnieżce przeżywało największy rozkwit. W 1880 w budynku uruchomiono stację meteorologiczną, a w latach 1889-1890 wzniesiono dla niej osobny budynek. Od 1872 mieściła się najwyżej położona w Prusach agencja pocztowa, a tuż obok agencja austro-węgierska. Z tym miejscem związane jest pojawienie się jednej z pierwszych na świecie całostek, wydanej w 1873. O Pohlu pisano na początku XX wieku: Pohl jest wprawdzie poddanym i urzędnikiem dwóch cesarzy, ale jednowładcą na Śnieżce.
W 1923 obiekt przejął Heinrich Pohl, ostatni z rodziny, ale schronisko, w wyniku kryzysu gospodarczego w Niemczech oraz napiętych stosunków czechosłowacko-niemieckich, powoli traciło swoją świetność. Upadek przypieczętowała II wojna światowa - schronisko zostało zamknięte dla turystów i zajęło je wojsko. Pracowała tam stacja meteorologiczna oraz urządzenia nadawcze i szyfrowe Luftwaffe


Die Schneekoppe - Śnieżka; Stan dobry (mocno widoczny ślad po stemplu); data: 1934

Po 1945 schronisko przejęła Dolnośląska Spółdzielnia Turystyczna, a następnie Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jako Schronisko "Na Śnieżce". W latach 60. podjęto decyzję o wyburzeniu starego obiektu z 1862 i budowie nowego, większego. Argumentowano to złym stanem technicznym oraz wzrostem ruchu turystycznego.
Nowy budynek powstał w latach 1967-1976 według projektu Witolda Lipińskiego i Waldemara Wawrzyniaka z Wrocławia. Posiada formę trzech połączonych ze sobą dysków. W najwyższym mieści się Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, w pozostałych zaplecze techniczne, magazyny oraz restauracja. Nie jest to jednak schronisko, gdyż brak w nim części noclegowej, a więc jeden z głównych powodów wyburzenia starego obiektu w praktyce nie okazał się prawdziwy.


Schnekoppenhauser - Nieistniejace Schronisko na szczycie Śnieżki; Stan: idealny; data: 1928

Źródło: http://www.wikipedia.pl/

A teraz coś ode mnie.
W roku 2009 budynek Obserwatorium Meteorologicznegno na Śnieżce uległ zniszczeniu. Tzw. Górny talerz nie wytrzymał naporu wiatru. Dolny talerz, w którym mieści się obiekt gastronomiczny nie doznał większych uszkodzeń i jest dostępny dla turystów.
Serce się kraje gdy patrzy się na tą górę złomu zalegającą w tym pięknym miejscu.


Zdjęcie wykonałem 04 lipca 2009 roku

5 stycznia 2010

Kolejny stulatek w naszych zbiorach

Oto najnowszy nabytek z naszej kolekcji. Kolejna kartka, która wiekowo przekracza sto lat.


Schneegruben mit Baude - Nieistniejące Schronisko na Śnieżnych Kotłach - Stan: dobry (mocne otarcia rogów i brzegów); data: 1909

2 stycznia 2010

Witajcie w Nowym Roku - Nowe Pocztówki !!!

Witam wszystkich serdecznie w tym nowym 2010 roku. A oto pocztóweczki, które dodałem ostatnio do naszej kolekcji:

Spindlerbaude (CZ) - Stan: idealny; data: n/n


Groser Teich, Hampelbaude und Schneekoppe - Wielki Staw; Schronisko "Strzecha Akademicka"; Śnieżka - Stan bardzo dobry (lekkie zagięcie prawego dolnego rogu); data: 1933


Zackelfallbaude - Nieistiejące Schronisko nieopodal Wodospadu Kamieńczyka; Stan: bardzo dobry (lekki ślad zagięcia rogu); data: 1935


Der Weisswassergrund - Biała Łaba (CZ) - Stan: bardzo dobry (lekkie otarcia brzegów); data: n/n

POZDRAWIAM I ŻYCZĘ WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU !!!